Instagram Galeria

Aktualności

17.09.2017
Wywiad: Mikołaj Rzepecki

  Mikołaj Rzepecki rozgrywający oraz kapitan drużyny juniorskiej Tytanów Lublin, który rozegrał trzy sezony na boiskach PLFA w barwach drużyny z Lublina.


Co skłoniło Cię do gry w futbol?


   Na początku prawie jak każdy grałem w piłke nożną, kiedy dowiedziałem się o rekrutacji postanowiłem spróbować swoich sił w nowym sporcie, o którym nawet nie miałem zielonego pojęcia (śmiech), na rekrutacji poznałem fajnych ludzi i zdecydowałem, że spróbuję. Wszystkiego o futbolu dowiedziałem się na treningach i strasznie się w to wciągnąłem i teraz nie wyobrażam sobie, żeby tym sportem chociaż się nie interesować.


 Co sprawia, że jest to sport, który chcesz uprawiać?


    Przede wszystkim można odreagować od codzienności, monotonii poprzez wycisk na treningu. Kiedy wychodzi się na boisko jest wielki zastrzyk adrenaliny, ale mimo to obawa przed pierwszym uderzeniem, jak już do niego dojdzie pierwszy strach przemija i myślisz już tylko o tym jak wygrać mecz i jak wykorzystać to czego nauczyłeś się na treningu, żeby tego dokonać.


Czego uczy futbol amerykański? Co można “wynieść” z treningów oprócz umiejętności czysto sportowych?


    Pomijając zasady gry oraz zagrywki to dyscypliny przede wszystkim, na treningach panują zasady, które narzucają trenerzy, a zawodnicy muszą się do nich stosować, nie przestrzeganie tych zasad wiąże się z karą dla całej drużyny. Szacunku do samych siebie oraz przeciwnika, wytrwałości, można też nabrać dużo pewności siebie, podejmowania słusznych i szybkich decyzji, na boisku liczy się czas, który poświęcasz na to, w którą stronę pobiegniesz czy do kogo rzucisz piłke.


Czy futbol jest niebezpiecznym sportem?


    To jest mit stworzony przez osoby, które nie znają tego sportu. Na boisku jest dużo kontaktu, ale mamy sprzęt, który chroni nas przed zderzeniami; kaski, ochraniacze na zęby, ochraniacze na tors, ochraniacze na uda i kolana. Zdarzają się kontuzje, ale jak w każdym sporcie, sam byłem kontuzjowany w ubiegłym sezonie, ale bardziej ze swojej winy niż z kontaktu z przeciwnikiem.


Jakie osoby mogą przyjść na rekrutacje? Jakiego profilu zawodnika poszukujecie?


    Przede wszystkim w wieku od 13 do 17 lat. Poszukujemy osób, które chcą po prostu się ruszać, uprawiać jakiś sport, nie mają znaczenia warunki fizycznie, w tym sporcie znajdzie się miejsce dla osoby grubszej czy dla kogoś chudego, kto szybko biega, na pewno trenerzy wybiorą odpowiednią pozycję dla każdego.


W jakiej formule odbywają się rozgrywki juniorskie? Z jakimi zespołami możecie się spotkać?


    Rozgrywki juniorskie, w których uczestniczymy są w formule 8 osobowej do lat 17, czyli na boisku znajduje się 8 zawodników z jednej drużyny, jest mniejsze boisko i jako juniorzy gramy krótsze spotkania. Rozgrywki mają formę turnieju w kilku grupach, zależnie od ilości drużyn, z każdej grupy wybierane są dwa miasta, w których odbędą się turnieje, na których jednego dnia rywalizują wszystkie drużyny danej grupy. W ubiegłym roku rywalizowaliśmy z drużynami: Green Ducks Radom i Warsaw Eagles oraz wycofała się druga drużyna ze stolicy Warsaw Sharks. Nie wiem jak to będzie wyglądać w tym sezonie, bo jeszcze do tego długa droga. 


 Czy mógłbyś przybliżyć pozycje jakie występują na boisku w futbolu amerykańskim?


    Formacja ataku składa się przede wszystkim z linii ofensywnej, czyli z większych zawodników, którzy muszą chronić rozgrywającego. Quaterback’a czyli rozgrywającego, który jest liderem całej formacji ataku. Skrzydłowi, są to zawodnicy szybsi, którzy mają za zadanie złapać piłkę podaną przez w.w rozgrywającego. Biegacza, który musi być zwinny i silny, aby jak najdłużej stać na nogach. Formacja obrony składa się również z linii, lecz ich zadaniem jest przebicie się przez linie ofensywną i powalenie rozgrywającego przed wyrzuceniem piłki, bądź powstrzymanie biegu. Linebackers czyli dobrze zbudowanych, grających za pierwszą linią obrony, których zadaniem jest powstrzymanie biegów graczy ofensywnych, ale również próba przechwycenia podania. Defensive backs, których zadaniem jest krycie skrzydłowych i przechwycenie piłki oraz są ostatnią linią obrony.


Jak mógłbyś zachęcić kogoś do zaczęcia przygody z futbolem amerykańskim?


  Jest to niesamowite jak i niezapomniane przeżycie, kiedy możesz zostać autorem potężnego powalenia, albo jego ofiarą. Warto próbować czegoś nowego, przekonać się, że może to będzie to czego szukałeś.


 Wszystkich chętnych, którzy chcieliby dołączyć do drużyn zapraszam do śledzenia strony Tytanów na Facebooku oraz bezpośrednio wydarzenia . Więcej informacji wkrótce!

 

 

 

 

autor: Kuba Rzepecki